Šampuk vs. mýdlový šampon

Asi nejčastější otázka, kterou od vás slýcháme na trzích je “Jaký je rozdíl mezi šampukem a mýdlovým šamponem?”

Pojďme si na ni v následujících řádcích posvítit.

 

Šampuky

 

Tuhé šampony neboli šampuky jsou ekologickou a přírodnější verzí běžných tekutých šamponů. Jeden šampuk je ekvivalentem přibližně 300ml tekutého šamponu. 

Šampuk, stejně jako tekutý šampon, obsahuje tenzidy, to jsou látky povrchově aktivní, které usnadňují rozpouštění nečistot. Zjednodušeně řečeno jsou to látky, které nám vytvářejí krásnou pěnu, bez které si většina z vás neumí představit mytí vlasů. Naše šampuky obsahují pouze jemné tuhé povrchově aktivní látky vyrobené z kokosového oleje, které snižují riziko dráždivosti pokožky hlavy na minimum.

 

Hlavní výhodou šampuku je to, že je schopný udržet ve svém složení maximální množství přírodních užitečných aktivních látek – olejů, bylinek a dalších báječných věcí. Prakticky neexistuje tekutý šampon, obsahující ve svém složení bylinky, tuhé oleje (jako například bambucké či kakaové máslo) nebo jíly. A pokud ano, tyto aktivní látky jsou obsažené v tekutém šamponu v opravdu symbolickém zanedbatelném množství.

Dalším velkým pozitivem šampuků je to, že jsou baleny v papírové krabičce, tudíž po nich zůstává minimální ekologická stopa.

 

 

Aplikace šampuku na vlasy je snadná: jednoduše vytvoříte pěnu v dlaních, nanesete ji na mokré vlasy a promasírujte pokožku hlavy, nebo vetřete šampuk přímo na pokožku hlavy. Stačí jen malé množství. Na šampuk si vlasy zvyknou hned - funguje tedy výborně už od prvního použití.

Po jejich použití není potřeba kyselých oplachů. Doporučujeme však použít kondicionér pro zajištění ochrany vlasu a jejich snadné rozčesání.

U nás si můžete vybrat ze dvou druhů šampuků. Zelený šampuk s kopřivou a phytokeratinem je univerzálnější, jeho receptura je formulována pro vlasy od normálních až po jemné a snadno se mastící. Růžový šampuk s kakaovým máslem a hedvábnými proteiny naopak ocení vlasy kudrnaté či poškozené. 


Mýdlový šampon

 

Mýdlové šampony neboli vlasová mýdla jsou to, co název napovídá: mýdla, která čistí vlasy. Vyrábějí se zmýdelněním olejů a tuků louhem. 

Mýdlové šampony tedy neobsahují povrchově aktivní látky, které se obvykle nacházejí v šampucích a tekutých šamponech. Jsou tedy často vhodnější pro lidi s citlivou pokožkou hlavy, protože méně dráždí.

 

 

Nevýhodou mýdlových šamponů je to, že někdy vlasům trvá delší dobu než si na tento typ šamponu zvyknou - zprvu mohou být vlasy zplihlé, nebo naopak hrubé, drsné až krepaté.

Pokud vaše vlasy na mýdlový šampon takto reagují, doporučuje se po omytí použít kyselý oplach, který opět vrátí pH do kyselejších hodnot. 

Kyselý oplach má několik výhod: uzavírá vlasový folikul, podporuje lesk a zabraňuje usazování vodního kamene. Jednoduše nařeďte jednu polévkovou lžíci octa nebo citronové šťávy v půl litru vody, v případě potřeby koncentraci zvyšte.

V naší nabídce najdete dva druhy mýdlových šamponů. Shampoo Amla s ajurvédskou recepturou napomáhá ke zjemnění a uhlazení struktury vlasu. Zároveň má schopnost omezení tvorby lupů a zabraňuje předčasnému šedivění vlasů. Druhý mýdlový šampon v nabídce - Shampoo Maca obsahuje prášek z kořenu rostliny Maca, která zvyšuje hustotu kolagenu v tkáni pokožky hlavy a tím zlepšuje odolnost a přilnavost vlasových kořínků. 

 

Zatímco mýdlové šampony mají o něco “přírodnější” složení (tenzidy v šampucích jsou z kokosového oleje, ale byly vyrobeny v laboratoři), šampuky mají tu výhodu, že po použití nevyžadují kyselé oplachování. Proto jsou šampuky "pohodlnější" volbou při přechodu z konvenčních tekutých šamponů na ekologičtější alternativu. 

Z vlastní zkušenosti máme vypozorováno, že mýdlové šampony obvykle lépe vyhovují lidem s kratšími vlasy. 

Můžete také vyzkoušet obě varianty a najít si ten, který vyhovuje vašim potřebám a preferencím nejlépe.


Šampuky i vlasová mýdla je nezbytně nutné ukládat na mýdlenku, aby dobře vyschly. Nikdy je nenechávejte rozmočit ve vodě. Obě varianty jsou ideální na cesty – stačí po uschnutí umístit produkt do přenosky na mýdlo nebo plechové dózičky, vložit je do příručního zavazadla nebo kufru a můžete vyrazit!

 

Zdroj: Bonsavon